به ما بپیوندید                 

لکه ننگی بنام «ماده 881 مکرر قانون مدنی»


فجایع ناشی از اجرای قوانین وحشی های صحرا در ایران ...


از این نظر، می‌توان محدودیت زرتشتیان را با محدودیت‌های اعمال شده بر پیروان دین‌های دیگر یکی دانست. بر این مبنا، غیرمسلمانان نیز مجبورند در امور جاری زندگی خود از قوانین و مقررات اسلام شیعی پیروی کنند. از آن جمله است قوانین جاری، مانند «دیه» یا «ارث» مسلمان و غیر مسلمان. در این بخش، موردی که لازم است بدان توجه شود، شیوه‌هایی است که حکومت با تکیه بر آن بر اقلیت‌های دینی اعمال فشار می‌کند.


نمونه‌ای از این اعمال فشار را می توان در جریان «مهربان فرودیان» دید. پس از درگذشت این زرتشتی، یکی از فرزندان او به اسلام گروید و به استناد «ماده 881 مکرر قانون مدنی»، خواهان تملک همه‌ی اموال بازمانده از پدر شد. شکایت مادر، چهار برادر و خواهر او، گرچه در دادگاه به سود آنها تمام شد، اما با دستورمستقیم ولی فقیه، سرانجام «بهروز» تنها وارث اموال پدر شناخته شد.


این نامه از سوی فرزند نومسلمان «مهربان فرودیان» به آیت الله خامنه‌ای نوشته شده است:


« به خدمت مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه ای. سلام علیکم. خواهشمند است نظر مبارکتان را در مورد مسئله‌ی ذیل اعلام فرمایید. اگر در یک خانواده‌ی زرتشتی که در نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند، فرزندی از این خانواده به دین اسلام مذهب شیعه‌ی جعفری مشرف شده باشد، پس از فوت والدین آن خانواده که به دین زرتشتی می‌باشند، مسئله‌ی تقسیم ارث بین وراث با توجه به مسلم بودن یکی از وراث چه حکمی دارد. لطفا نظر خود را اعلام فرمایید. با تشکر و توفیق روز افزون مسلمین»


پاسخ ولی فقیه به این نامه که به شماره 65215 به تاریخ 27/8/1378 در دفتر مسائل شرعیه‌ی رهبر ثبت شده است چنین است: «بسمه تعالی. با وجود وارث مسلمان ارث به کافر نمی رسد.»


مورد فرودیان در همین جا پایان می‌گیرد اما در موارد همانند، دیگر وارثان نیز مانند شخص مدعی، مجبور شده‌اند تا راه مسلمانی برگزینند، تا از سهم الارث محروم نمانند.

 

نکته‌ی جالب توجه دیگر در این پاسخ این است که رهبر جمهوری اسلامی، بر خلاف قانون اساسی کشور (که سه دین مسیحیت، یهودیت و زرتشتی را به عنوان ادیان یکتاپرست به رسمی می‌شناسد)، خانواده‌ی زرتشتی این جوان نومسلمان را «کافر» (بی‌دین) به شمار آورده است.


اطلاعات اضافی