به ما بپیوندید                 

سوشيانس در پرتو امشاسپندان به جایگاه سپنتامینو می رسد


موبد پدرام سروش پور، نماینده کنکاش موبدان تهران، در نشست موعودگرایی در دین زرتشت که روز پنجم خرداد در موسسه پژوهشی انتظار نور برگزارشد، با بيان اينكه انسان به عنوان اشرف مخلوقات محترم است و دروغ پرست یا دروغ گو می بایستی آگاه شوند و به سوی اهورامزدا روی آورند. به ویژگی ها و مشخصات سوشيانس در اندیشه های اشوزرتشت و دین زرتشت پرداخت.

  موبد سروش پور، از سوشيانس ها به عنوان نمادی از انسان هایی  که به هفت مرحله وهومن، اشا، شهریور، سپندارمزد، خورداد ،امرداد و سپنتامینو دست پیدا کرده اند و همانند خود اشوزرتشت، سود رسان مطلق هستند، نام برد.

نماینده کنکاش موبدان از بندهای پایانی هات 34 به عنوان بند هایی که در آنها از سوشيانس نام برده شده است یاد کرد.

ایشان با خواندن بند دوم هات 34 گاتها، اولین مشخصه سوشيانس را اشا و تجسم راستی دانست. اندیشه مند بودن را با توجه به بند 3 هات 34به عنوان دومين بعد سوشيانس برشمرد، بعد سوم سوشيانس را نيز توانمندی معنوی سوشيانس دانست و با اشاره به اینکه رد پای این سه بعد در فلسفه های اسلامی با نام های عقل ،عشق و اراده دیده می شود، از این سه بعد به عنوان سه بعدی که بالفعل در وجود همه وجود دارد نام برد و پرورش این سه بعد در کنار هم را سبب بالندگی بعد چهارم، سپنته آرمییتی، نوعی منش مینوی و یا ایمان، دانست.

به گفته موبد سروش پو  وظیفه و آرمان سوشيانس در بند 7و10 هات 34 یسنا، آموزش و پیشبرد جهان با  بیان و آموزش های خود و آوردن تمام دروغ گویان و زشت کرداران به سوی اهورامزدا است.

هموند انجمن موبدان تهران هات 34 بند 11 را بندی دانست که از دو امشاسپند دیگر هئوروتات و امرتات ، رسایی و جاودانگی، نام برده است و کسی که در او این شش مرحله شکل بگیرد می تواند به هفتمین مرحله ، سپنتامینیو، یا به تعبیر سهروردی نور اقرب یا نزدیکترین نور به نورالانوار، بالاترین جایی که انسان می تواند به آن برسد ، دست یابد. این شخص همان تجسم سوشيانس است.

موبد سروش پور با خواندن دو بند 12 و 13 از هات 34 آیین پیشرفت را به گفته اشوزرتشت، راه نیک منشی و راهی که بر مبنای آموزش سوشيانس ها است دانست و سوشيانس ها را نماد انسانهایی معرفي كرد، که این هفت مرحله را گذرانده اند و همانند خود اشوزرتشت، سود رسان مطلق هستند.

ایشان پیشرفت و تکامل را آرمان بشر در گاتها خواند و اضافه کرد: هیچ انسان باورمندی نمی تواند از پیشرفت دست بر دارد وسوشيانس نماد چنین باوری است. سوشيانس کسی نیست که جهانی را که ما به بدی گسترانده ایم را  یکددفعه پاک کند. به گفته ايشان،  تبلور سوشيانس زمانی است که ما به تکامل رسیدیم و نیکی ها به اوج خود رسیده باشد و طبیعی است که طبق فلسفه آفرینش بدی هم به اوج خود رسیده باشد و سوشيانس در آخرین مرحله بدی را از بین می برد.

موبد سروش پور با خواندن بندهای دیگر گاتها که در آنها به موضوع سوشيانس ها پرداخته شده است، تاکید اشوزرتشت را به داشتن سلاح دانش و خرد برای سوشيانس و آگاهی و راهنمایی تمام انسان ها به سوی اهورامزدا را متذكر شد.

ایشان در ادامه سخنانشان به موضوع سوشيانس در متون دیگر زرتشتی پرداخت و یادآوری نمود که اوستا، نگاه اسطوره ای به این موضوع  دارند. نماينده انجمن موبدان تهران با استناد به متنهاي اوستا تاكيد نمود كه با ظهور سوشيانس تمامي نمادهاي اهريمن از جمله خشم و آز و كين و مرگ نابود مي شوند و حتي خشم با سلاح نيز از پيشگاه او(سوشيانت) مي گريزد. همچنين در پاسخ به يكي از پرسش كنندگان در مورد چگونگي اين رويداد گفت: اگر تمام تلاش ما گسترش نيكي ها و آگاهاندن انسانها باشد آنگاه جهان به جايگاهي مي رسد كه سوشيانت جلوه مي كند. بدون آنكه نيازي به ابزارهاي اهريمني براي گسترانيدن نيكي مطلق در جهان باشد.

نماینده کنکاش موبدان تهران، در پایان سخنانشان به پرسش های باشندگان نشست در مورد سوشيانس پاسخ گفتند.

در پایان نشست رسمی که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید، با توجه به علاقه باشندگان در مورد مسایل دیگر دین زرتشت ، موبد سروش پور مورد پرسش قرار گرفت که ایشان به صورت خصوصی به آنها پاسخ گفت.

مسیولین برگزاری که این نشست را  در راستای شناخت مهدویت در دیگر ادیان  برگزار کردند ،ابراز علاقمندی کردند که با توجه به ناتمام ماندن بحث نشست دیگری تشکیل شود.

موبد پدرام سروش پور نیز در ابتدای سخنانشان با سپاسگزاری از موسسه ی پژوهشی انتظار نور، استمرار چنین حرکاتی را با توجه به احترام و پذیرفتن یکدیگر خواستار شد.

برگرفته از تارنمای برساد

اطلاعات اضافی